10 października 2021 Brak komentarzy admin DP Broker

Podatki to temat trudny i nielubiany przez większość osób. W Polsce są one stosunkowo wysokie, dlatego też społeczeństwo podchodzi do nich bardzo sceptycznie. Jednak Polska nie jest wyjątkiem pod tym względem. Wiele państw znajdujących się na terenie Europy, również ma bardzo wysokie podatki, często nawet wyższe. Z tego względu wiele firm czy też osób prywatnych szuka innych rozwiązań podatkowych, pozwalających im na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy.

Czym są raje podatkowe?

Rajem podatkowym określa się państwa, w których są bardzo korzystne warunki rozwoju własnej działalności. W takich państwach może w ogóle nie być żadnych podatków lub też mogą być one niezwykle niskie. To właśnie w takich krajach swoje podatki chcą odprowadzać duże firmy czy też prywatne osoby. Przenoszą one swój kapitał i tym samym unikają płacenia wysokich podatków w kraju, w którym faktycznie taką działalność prowadzą lub też w miejscu, w którym zamieszkują na stałe. Obecnie takie raje podatkowe uważa się za szkodliwą konkurencję i wskazuje się na to, że praktyki te są nieuczciwe wobec innych państw.

Raje podatkowe Europy

Polska wydała specjalne rozporządzenie w 2017 roku, w którym opublikowała listę aż 26 państw, które prowadzą „szkodliwą politykę podatkową”. Wśród nich znalazły się również trzy kraje znajdujące się na terenie Europy. Są to Księstwo Andory, Liechtenstein, Cypr oraz Księstwo Monako. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o Monako zapraszamy na stronę https://nawakacje.eu/monako-atrakcje/. Osoby chcąc przenieść swój kapitał do rajów podatkowych, nie muszą decydować się na dalekie podróże poza Europę.

Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na raje podatkowe?

Wiele przedsiębiorstw, a także i osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z raju podatkowego, ponieważ podatki w ich własnym państwie są zbyt wysokie. W niektórych państwach podatki są zależne od tego, jak duże są przychody. Małe firmy płacą zatem mniejsze podatki, natomiast większe proporcjonalne do swoich zarobków. Ten brak uniwersalności sprawia, że osoby zamożniejsze czują się poszkodowane pod tym względem i starają się omijać przepisy podatkowe.

Na jakiej zasadzie korzysta się z dobrodziejstw raju podatkowego? Osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa w tym celu transferują swoje zyski do krajów będących rajami podatkowymi. Podatek tam może być minimalny, a może również nie być go w ogóle. Zazwyczaj transfer odbywa się do spółki, którą w takim kraju się zakłada. Taki transfer zysków w wielu państwach ma wątpliwą wartość moralną i takie zachowania są coraz bardziej piętnowane. Zazwyczaj, aby cała „operacja” mogła dojść do skutku, firma właściwa generuje bardzo wysokie koszty swojej działalności. Natomiast spółka otworzona w raju podatkowym, ma wysokie zyski i to właśnie tam od tych zysków odprowadzany jest właściwy podatek.

Wiele instytucji podatkowych w poszczególnych państwach, traktuje takie działania tak naprawdę jako nielegalne. Zgodnie z tym w niektórych wypadkach mogą one podlegać karze. Niemniej jednak wciąż wiele osób korzysta z takich furtek w prawie, otwierając coraz to nowe firmy i spółki w rajach podatkowych. Wielu przedsiębiorców w Polsce również korzysta z takiej możliwości.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem nawakacje.eu