Brak gotówki to problem, z którym bardzo często zmaga się większość z nas. Nagłe wydatki atakują nas z każdej strony – zepsuta rura w łazience, która wymaga natychmiastowej wymiany; szkolna wycieczka dziecka, za którą musimy zapłacić do końca tygodnia; pilna, prywatna wizyta u lekarza, plus kosztowne leki. Jeżeli nie chcemy zadłużać się w banku lub po prostu nie mamy zdolności kredytowej, idealnym rozwiązaniem może okazać się pozabankowa pożyczka hipoteczna. Pożyczka tego typu, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że jej głównym zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dzięki temu koszta związane z pożyczoną przez nas kwotą będą o wiele niższe niż w przypadku klasycznej pożyczki pozabankowej, która generuje koszta czasami niemal dwukrotnie przewyższające wartość pożyczonej przez nas sumy. Może być to zarówno pusta działka, dom jednorodzinny, jak i mieszkanie w bloku. Ludzie często zniechęcają takie warunki ponieważ myślą, że na czas spłaty pożyczki będą musieli opuścić lokal, pod który były pożyczone pieniądze. Nic bardziej mylnego – nasza nieruchomość stanowić będzie jedynie zabezpieczenie, dlatego możemy jednocześnie cieszyć się pożyczonymi pieniędzmi, jak i naszym domem czy mieszkaniem.

Warunkiem otrzymania pozabankowej pożyczki hipotecznej jest oczywiście posiadanie jakiejś nieruchomości.

Jeśli już zdecydujemy się na tego typu pożyczkę, musimy być bardzo ostrożni, ponieważ chwila naszej nieuwagi lub nierozważne podpisanie dokumentów bez dokładnego zrozumienia zawartych w nich zapisów może kosztować nas dobytek życia. Przy wyborze pożyczki pozabankowej musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na opinie wystawione na firmę, którą wybraliśmy. Warto również sprawdzić, czy widnieje on na liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Przeczytajmy także bardzo dokładnie regulamin firmy, warunki umowy pożyczki, oraz zapoznajmy się z harmonogramem spłaty rat. Na tym etapie należy również szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno będziemy w stanie terminowo spłacać nasze zobowiązania wobec firmy, z której będzie pochodzić nasza prywatna pożyczka hipoteczna.

Aby otrzymać prywatną pożyczkę hipoteczną, będziemy potrzebować numer księgi wieczystej, w której zapisana jest nasza nieruchomość, akty prawny potwierdzający to, że jesteśmy właścicielami domu, mieszkania, działki lub innego lokalu – musi to być umowa kupna nieruchomości lub akt darowizny. Kolejnym wymaganym punktem jest wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie z naszej spółdzielni mieszkaniowej o tym, że opłacamy czynsz regularnie i bez spóźnień. Ostatnim elementem będzie zdjęcie nieruchomości, pod którą chcemy wziąć pożyczkę, wraz z podstawowymi danymi o niej, takimi jak rok budowy, powierzchnia czy liczba pomieszczeń.

Podsumowując – gdy zdecydujemy się na prywatną pożyczkę hipoteczną, nie będziemy potrzebować źródła stałego dochodu. Wystarczy, że jesteśmy właścicielami dowolnej nieruchomości i nie zalegamy z płatnościami względem naszej wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli rozważnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tego tematu, możemy tylko zyskać.