12 marca 2019 Brak komentarzy admin DP Broker ,

Nie zawsze jesteśmy w stanie sami rozliczyć się nawet raz w roku. Kilka źródeł dochodu, brak czasu, brak głowy do finansów – to wystarczy, żeby zgłosić się do biura rachunkowego, które za niewielką opłatą zrobi to po prostu za nas. Nie martwimy się wtedy o poprawność wykonanych przez nas obliczeń – często biuro takie bierze na siebie odpowiedzialność za wykonane usługi i jeśli popełni błąd to w jego kwestii jest ten błąd poprawić. Jednak warto zwrócić na taki zapis uwagę podczas zlecania rozliczenia.

Państwo od tego roku zrobiło nam prezent i PIT rozlicza automatycznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeżeli na przykład rozliczamy się wspólnie z małżonkiem to taki PIT i tak musimy rozliczyć sami. Bądź z pomocą odpowiednio przygotowanej do takich zadań komórki.

Nie musimy się oczywiście martwić, że nasz PIT zdubluje się z tym wypełnionym przez Urząd właściwy dla naszego miejsca zamieszkania – ten, który wypełnimy i wyślemy my automatycznie unieważni poprzedni.

Wracając jednak do obaw o prawidłowy sposób rozliczania: dobra księgowa to podstawa i warto skorzystać z poleceń naszych znajomych. Nie wiemy nawet, jak wielu ludzi korzysta z takie pomocy. A jest to naprawdę powszechna i dosyć znana praktyka.

Mniejszy problem, jeśli jesteśmy osobą prywatną. Większy, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą – wtedy korzystanie z pomocy profesjonalisty jest wręcz podstawową rzeczą, o jaką musimy zadbać. Źle prowadzone przez nas księgi rachunkowe będą się ciągnąć za nami latami, więc nie warto przysparzać sobie takiego problemu.

Odpowiednio przygotowana księgowa nie będzie miała problemu z prowadzeniem za nas rachunkowości a dodatkowo weźmie na siebie odpowiedzialność za wypełniane przez nią dokumenty. W naszej kwestii jest terminowe płacenie podatków, ale często w umowach z księgowymi można zapisać opcję, w której prosimy o przypominanie o standardowym, istotnym płatnościach, na przykład podatku VAT.

Z księgową można ustalić również wiele kwestii zanim otworzymy własną działalność gospodarczą. Warto nawiązać z nią kontakt odpowiednio wcześniej i posiłkować się jej doświadczeniem, której jest na pewno zdecydowanie większe w tym zakresie, niż nasze własne.

Współpraca z profesjonalnym biurem rachunkowym to wygoda warta wysokiej nawet ceny – kary podatkowe i błędy ciągnące się za nami miesiąc w miesiąc mogą zatruć życie nawet największym optymistom.

Będąc zatem fachowcami w swojej dziedzinie pozostawmy fachową pracę w zakresie rachunków odpowiednim, przygotowanym do tego profesjonalistom, dla którym jest to codzienność.

Księgowa zawsze udzieli nam odpowiedzi w zakresie prawa podatkowego i finansów związanych z interesującym nas rynkiem – tylko od nas zależy jak dalece będziemy angażować ją we współpracę z nami.

Podsumowując- czy jako osoba prywatna, czy jako właściciel rozpoczynającej lub istniejącej już jakiś czas firmy powinniśmy zaangażować księgową, która będzie prowadziła nasze księgi rachunkowe pieczołowicie, bardzo dokładnie i przede wszystkim profesjonalnie.