5 lipca 2019 Brak komentarzy admin DP Broker , , ,

Zakup własnego mieszkania to zawsze trudna i odpowiedzialna decyzja, szczególnie dla osób młodych, które nie mają jeszcze stabilnej sytuacji finansowej. Jednak galopujące ceny wynajmu oraz niska inflacja, coraz częściej skłaniają właśnie na ten krok. Niestety rzadko zdarza się abyśmy tak olbrzymie koszty byli wstanie pokryć z własnej kieszeni. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy banku.

Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy, należy przekonać kredytodawcę, że jest się wstanie go spłacić według określonego harmonogramu. W tym przypadku wymagania są spore. Bank musi przeanalizować wiele czynników, które wpłyną na wypłacalność klienta. A wszystko to przez, to że kredyt ten jest udzielany na bardzo długi okres czasu. Najczęściej na dwadzieścia pięć lub trzydzieści lat. Pierwszym z warunków, które należy spełnić jest oczywiście odpowiedni dochód. Znacznie ma tutaj też rodzaj umowy o pracę, który osoba starająca się o kredyt ma zawartą z pracodawcą. Jednak może się zdarzyć, że kredytobiorca, który wykazuje jakby się wydawało wystarczający dochód, może dostać od banku odpowiedź odmowną. Dzieje się to przede wszystkim w sytuacji gdy wnioskodawca przekroczył określony wiek. Kluczowe w tym przypadku nie jest to ile klient ma lat w momencie podpisywania umowy ale ile będzie miał w momencie jego spłaty. Dlatego nawet osoba pięćdziesięcioletnia może go otrzymać, z zastrzeżeniem, że będzie miała stosunkowo krótki okres jego spłaty, a rata kredytu będzie wysoka.

Kolejnym czynnikiem wypływającym na przydzielenie kredytu jest wkład własny. Jest on wymagany przez bank i najczęściej wynosi ok. 10-20% kosztów inwestycji. Jego wpłata zależy od indywidualnych ustaleń ale najczęściej ma to miejsce przed uruchomieniem kredytu i jest jednym z warunków jego otrzymania. Warto pamiętać, że nie tylko gotówka może być wkładem własnym. Może być nim również np. własna działka albo oszczędności zgromadzone na koncie emerytalnym.

Aby sprawdzić jak wygląda nasza zdolność kredytowa, bank przeanalizuje również naszą dotychczasową historię zobowiązań. Idealną sytuacją jest gdy klient nie ma żadnego zadłużenia, a wszystkie poprzednie spłacał o czasie. Co prawda pozytywna historia nie jest czynnikiem decydującym o udzieleniu kredytu, to jednak może ją skutecznie zablokować w przypadku gdy bank zauważy, że dłużnik miał problem z terminową spłatą zobowiązań.

Niezależnie od zdolności kredytowej, zawsze warto dokładnie przeanalizować poszczególne oferty banków. Różnice między poszczególnymi podmiotami potrafią sięgać kilkunastu procent, co oznacza raty wyższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Oczywiście warto również dokładnie przeczytać umowę, którą zawiera się z bankiem. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni to należy bezzwłocznie uzyskać informację na nurtujące nas kwestie. Pozwoli to uniknąć problemów oraz niejasności podczas spłaty zadłużenia. Zaciągniecie kordytu jest jedną z tych decyzji, której konsekwencje będziemy odczuwali przez długi okres. Dlatego warto unikać pośpiechu oraz błędów ponieważ może nas to kosztować spore pieniądze.