Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jedyną znaną instytucją finansową był bank. Zresztą do dzisiaj wielu Polaków to właśnie bank traktuje jako miejsce, gdzie pieniądze się przechowuje, czy pożycza. Należy jednak zdać sobie sprawę, że branża finansowa jest o wiele bardziej rozbudowana. Aby lepiej to zrozumieć, warto na początku powiedzieć, że do instytucji finansowych zalicza się również firma pożyczkowa oraz parabank. I chociaż często są one ze sobą utożsamiane, w praktyce każdy z tych podmiotów jest inny. Ich odmienność wynika między innymi z faktu, że istnienie każdego z nich regulują odrębne przepisy prawne. I tak bank podlega przede wszystkim Prawu Bankowemu. Parabanki natomiast to nic innego, jak prywatne firmy. i jako takie podlegają one przepisom Kodeksu Cywilnego. Firma pożyczkowa z kolei jest instytucją działającą na mocy Ustawy o kredycie konsumenckim. Jak więc widać, każdy z tych podmiotów zupełnie inna bajka.

Różnica między nimi, to oprócz regulacji prawnych, również kwestia świadczonych usług. I tutaj kluczową rolę odgrywa kredyt gotówkowy. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych usług finansowych w ostatnich czasach. Szczególnie widać to w reklamach telewizyjnych. I tu warto przyjrzeć się podmiotom, które kredytów udzielają. A są nimi właśnie banki. Kredyt gotówkowy to usługa zarezerwowana właśnie dla instytucji bankowych. Tylko one mogą ich udzielać. A co z tym fantem mogą zrobić parabanki czy firmy pożyczkowe? im pozostają pożyczki. Oczywiście nie można powiedzieć, żeby z racji tego były jakoś szczególnie stratne. Wszystkie instytucje poz bankowe cieszą się bowiem ogromną popularnością. Liczba ich klientów systematycznie rośnie. Bo pożyczki, szczególnie te, które nie wymagają poświadczenia dochodu, czy czystej historii kredytowej, są alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które w banku kredytu by nie dostały.

A jak banki reagują na taką konkurencję? Oczywiście cały czas uzupełniają swoją ofertę, o produkty, które z kolei mogą skłonić osoby, by zrezygnować ze współpracy z parabankiem, czy firmą pożyczkową. Doskonałym przykładem takiego produktu jest kredyt przez internet. No i skoro pojawia się tu słowo kredyt, można mieć pewność, że udziela go rzeczywiście bank. Ten rodzaj usługi jest odpowiedzią na szeroki wachlarz usług finansowych instytucji pozabankowych, w których bez wychodzenia z domu można szybko pożyczyć pieniądze. Oczywiście kredyt przez internet regulowany jest podobnymi przepisami Prawa Bankowego. Osoba, która chce go zaciągnąć, musi w oczach banku być wiarygodna. Dlatego też często sprawdzana jest historia kredytowa danej osoby, czy jej dochody. Szczególnym przypadkiem jest kredyt udzielany przez bank dotychczasowemu klientowi. Tu czasem możemy spotkać się z tym, że jako wiarygodność pod uwagę brane są comiesięczne wpływy na konto.

Reasumując, żadna firma pożyczkowa, ani żaden parabank nie posiada w swojej ofercie takiej usługi, jak kredyt gotówkowy. Ten zarezerwowany jest wyłącznie dla banku, także, gdy udzielany jest w wersji online.